3. Lépés
Szórófejek elhelyezése:
A rendszer tervezésénél meg kell határoznunk, hogy az adott területet milyen öntözési megoldással szeretnénk locsolni. Szórófejekkel vagy mikroöntözéssel. Ha szórófejekkel, akkor soha ne akarjuk kispórolni a szórófejeket! Mert ami szükséges az adott terület lefedéséhez azt mindenképpen be kell építenünk. De ugyanez vonatkozik a mikroöntöző alkotóelemeire is.
Szórófej elhelyezéséhez szükséges információk:
Figyelembe kell vennünk, hogy az öntözendő terület, füves vagy nem füves, napos vagy kevésbé napos, illetve a mért vízmennyiséget. A vízmennyiség nagyon nagy szerepet játszik a szórófej típusának kiválasztásában.
Mindig kell hagynunk víz tartalékot, ne tervezzük a maximumra a rendszert!
A füves és a nem füves területek öntözése:
Az egyszerűség kedvéért két csoportba sorolnám a területeket. Az egyik a füves terület, a másik pedig a nem füves terület.
Füves területeket szórófejjel öntözzük, így a leggazdaságosabb. A nem füves területeket, a tujasort, a vonalasan elhelyezkedő növényeket mikró öntözőkkel illetve csepegtető csővel lehet a legegyszerűbben locsolni. A sziklakertnek mikró öntözőkkel tudjuk biztosítani a megfelelő víz mennyiséget.
Szórófej elhelyezésre tippek:
Mit jelent a fejtől–fejig öntözés?
A fejtől-fejig öntözés annyit jelent, hogy az egyik szórófej átlocsol a másik szórófejig.
Miért kell így terveznünk az öntözést?
Azért kell így öntözni, mert szórófejek így tudnak egyenletesen adott idő alatt ugyanannyi vizet kibocsájtani a területre. Fontos amit még feltétlenül tudnunk kell, hogy a fejek közvetlenül maguk elé nem locsolnak. Ezért minden esetben fejtől-fejig öntözéssel kell terveznünk. A 2,1 méternél keskenyebb területeket sávszóróval öntözzük. Ha az öntözendő füves területben bokor, vagy fa is van ültetve, akkor azt mindenképpen körbe kell öntöznünk háromszög vagy négyszög kötésben, a megfelelő lefedettség miatt.
Hogyan kell elhelyeznünk a szórófejet?
A szófejeket sugártávolságra helyezzük el egymástól. De ettől ritkán eltérhetünk, a sugár 20%-ig. Tehát 10 m sugártávolságnál 12 m-re tehetjük maximum a következő szórófejet, figyelve az egyenletes csapadékeloszlásra. Lehetőleg kerüljük el ezt a megoldást.
Ismerjük a terület méreteit. A sarkokba mindenképpen kell szórófejet tennünk. A két sarok közötti távolságot a szórófej sugarainak megfelelően osztjuk fel. Ha a szórófej sugara nem ér át a szemközti oldalra, akkor középre is el kell helyeznünk fejet.
Szórófej elhelyezése egy példán bemutatva:
A fent leírtakat egy példán keresztül mutatnám be. Ne akarjuk kispórolni a szórófejeket! Mert ami szükséges az adott terület lefedéséhez azt mindenképpen be kell építenünk. Ami kell, az kell! Később megbosszulja magát a spórolás. Úgy tudunk költséghatékonyak lenni, ha a megfelelő szórófejet választjuk ki.
1.Terület felosztása:
Elkészült a méret pontos rajz. A területet négyszög alakzatra osztjuk fel ahogy a képen is látszik. Így tudunk könnyebben tervezni. Az alaprajzot az alábbiak szerint osztottam fel:
- A zöld az utcafronti füves terület (mérete: 19x1,5m)
- A sárga a kisebb füves terület (mérete: 12x4m)
- A kék a nagyobb füves terület (mérete: 18x12m)
- A növénysor melyet a zöld körök szimbolizálnak (tujasor hossza: 55m)
2. A szórófejek kijelölése:
- Ismerve a terület méreteit.
- A sarkokba mindenképpen kell szórófejet tennünk.
- A két sarok közötti távolságot a szórófej sugarainak megfelelően osztjuk fel.
- Ha a szórófej sugara nem ér át a szemközti oldalra, akkor középre is el kell helyeznünk fejet.
3. A szórófejek öntözési sugarát körzővel tudjuk megrajzolni:
Mivel a fejeket már az öntözési sugárhoz mérten elhelyeztük, így nincs más dolgunk, mint berajzoljuk a köríveket, ezzel szimbolizálva a szórófej sugarát.
Következő lépés: Szórófej típus és fúvóka választás
< Tovább a 4. Lépésre: Szórófej és fúvóka választás című fejezethez > Tovább
< Vissza a 2. Lépésre: Terület lemérése, rajz készítése című fejezethez > Előző