tervezési segédlet
Egy komplex öntözőrendszer megépítése A-tól Z-ig.
Videónkban bemutatjuk milyen anyagokra, alkatrészekre van szükségünk egy rendszer megépítéséhez. Valamint, hogyan kell létrehozni egy komplex öntözőrendszert A-tól Z-ig. A megvalósításhoz telepítői tapasztalatok nem szükségesek.
Szórófejek elhelyezése:
A rendszer tervezésénél meg kell határoznunk, hogy az adott területet milyen öntözési megoldással szeretnénk locsolni. Szórófejekkel vagy mikroöntözéssel. Ha szórófejekkel, akkor soha ne akarjuk kispórolni a szórófejeket! Mert ami szükséges az adott terület lefedéséhez azt mindenképpen be kell építenünk. De ugyanez vonatkozik a mikroöntöző alkotóelemeire is.
Terület lemérése, rajz készítése:
Az öntözőrendszer pontos tervezéséhez nagyon fontos a terület pontos lemérése. A rajzon be kell jelölnünk mi hol található. Ha ezzel elkészültünk egy méretpontos vázlatrajzot készítünk, ezen a fent leírtakat fel kell tüntetni.
Vízforrásunk kiválasztása és a vízhozam mérése:
Az öntözőrendszer megvalósulásának az egyik legsarkalatosabb pontja a vízforrásunk. A jó minőségű és megfelelő mennyiségű víz elengedhetetlen! Rossz víz minőség esetén a rendszer eltömődik, működésképtelenné válhat. Nagyon fontos tudnunk a rendelkezésre álló vízforrásról, a pontos adatokat, melyet biztonsággal méréssel tudhatunk meg. Öntözőrendszert tervezni a pontos vízforrás adatok nélkül kockázatos. Meg kell mérnünk mennyi a statikus nyomásunk és az adott üzemi nyomáson a vízmennyiségünk.
Az anyag kigyűjtése:
Az anyag kigyűjtésénél jó ha, van erre egy tematikánk. Ez azért hasznos, mert bosszúságoktól kímélhetjük magunkat. Ha kivitelezők vagyunk, akkor nem mindegy milyen árajánlatot adunk ki a kezünkből, mert ha menet közben kell módosítanunk az áron, akkor még rosszul jöhetünk ki belőle. Az anyaglista alapján tudjuk beszerezni a szükséges alkatrészeket.
A vezérlő automatika kiválasztása és a vezérlő kábel méretezése:
Az automata vezérlő a rendszerünk agya. A vezérlő kapcsolja ki és be a rendszert a beállított programnak megfelelően. Már egy olcsóbb automatika is tudja az alap dolgokat. Napi többszöri öntözés, zónánkénti időtartam állítható, esőérzékelőt kezel. Ennek ellenére több kategóriát is megkülönböztetünk, hálózati vagy elemes, beltéri vagy kültéri, illetve ezen belül fix a zónák száma vagy bővíthető további zónákkal bővítő modul segítségével. Az automatika a vezérlőkábel segítségével közvetíti a jelet mágnesszelep felé.
A csővezeték nyomásvesztesége, méretezése:
Tervezésnél a jó öntözőrendszer működésének az alapja a szórófej és cső hidraulikai méretezése. A szórófej hidraulikai méretezését az előző részben elvégeztük. A csővezeték méretezésének célja a megfelelő cső kiválasztása a szükséges vízmennyiséghez. A csöveken a cső hosszától, alakjától, átmérőjétől, és az átfolyó víz mennyiségétől függően, nyomásesés jön létre. Az alkatrészeken, a mágnesszelepen, az idomokon, is keletkezik nyomásveszteség.
Szeleposztó és cső nyomvonalának bejelölése:
A szeleposztót praktikusan szelepaknában helyezzük el. Az egy körön lévő szórófejeket csővel kötjük össze, melyet egy szelepbe csatlakoztatunk. Az egy körön lévő szórófejek azonos időpontban fognak öntözni.
Zónákra osztás:
Ha kiválasztottuk az öntözési megoldásokat és elkészültünk a szórófejek kiosztásával, akkor a szórófejek víz fogyasztásának és a mért vízmennyiség alapján zónákra osztjuk a területet. Fontos! Nyomásvesztesége van a csőnek és az idomnak, ezzel is kell számolni, különösen nagy területeken.
Szórófej és fúvóka választás:
A szórófej típus választásánál néznünk kell a terület nagyságát, a rendelkezésre álló vízmennyiségét, és a szórófej öntözési sugarát. Ezeket összevetve választunk szórófejet, fúvókát. A kis és közepes területeket valamint az íves szegélyeket, járdaszéleket spray vagy rotátoros szórófejekkel locsolhatjuk. A közepes és nagy területeket pedig szintén rotátoros vagy rotoros szórófejekkel öntözhetjük.