öntözőrendszer
A kiegészítő alkatrészek:
Egy rendszerben a főalkatrészek mellett szükség van kiegészítő alkatrészekre, így lesz kerek egész a rendszer. Kiegészítő alkatrészek a nyomáscsökkentők, csapok, láb és visszacsapó szelep, tőmítő anyagok, elektromos kötőanyagok alkatrészek.
Az érzékelő:
Az időjárás figyelembevételével, esik az eső, fúj a szél, erős a napsütés (típustól függően) segít nekünk az optimális öntözésben. Az érzékelő típustól függően tiltja vagy engedélyezi, akár növelheti, csökkentheti az öntözés időtartamát. Fontos a jó elhelyezés! Olyan helyre kell telepítenünk, hogy csak esővíz érje, az öntözővíz nem.
Egy rendszer érzékelő nélkül is működőképes.
A szűrő:
A szűrő a víz tisztítását szolgálja, kiszűri az apró részecskéket. Nagy szerepe van abban, hogy a rendszer megbízhatóan működjön. A műanyagházas szűrők (acél)hálós és lamellás kivitelben vannak. Többféle méretben.
Az idomok:
Az idomok igen fontos alkatrészek a rendszerben, mivel ezek nélkül nem tudnánk összeépíteni az alkatrészeket a csövekkel, és fordítva, illetve a csövet a csövel, az alkatrészt az alkatrésszel. A technika fejletségének köszönhetően, ezek a kötések általában bonthatóak, és gyorsan nagy biztonsággal szerelhetőek. Több fajtájuk van, ami függ a cső fajtától, a nyomásterheléstől, valamint a szerelés módjától.
A csepegtető és mikroöntözők:
A csepegtető öntözést a mikroöntözés kategóriába sorolhatjuk. Ha a csepegtető öntözést alkalamazzunk, akkor vizet tudunk megtakarítani, mert csak ott locsolunk ahol a növény van. Használatával kellően nedvesen tudjuk tartani a növények gyökérzónáját, így a növény is jobban fejlődik, illetve mivel a növény levele szárazon marad, kevésbé tudnak a baktériumok elszaporodni a gombák pedig fejlődni. Működésükhöz nagy nyomást nem igényelnek (<2,5 bar), így kivitelezése is olcsóbb. Mikroöntözés az a katagória ahol nem a klasszikus szórófejes öntözést alkalmazzuk. Mikroöntözés a csepegető csöves, csepegtető szalagos vagy csepegtető testtel, gombával való öntözés. Ide soroljuk még a mikro pálcás fejeket is. A mikroöntözésnél speciális idomokat használunk, melyek biztosítják a kötéseket.
A csövek:
A csövek szállítják a vizet az öntözést végző alkatrészekhez. A csöveket méretük (átmérő), összetételük alapján (lágyfalu vagy keményfalu) különböztetjük meg.
A csöveket legfőbbképpen méretük, átmérőjük alapján tudjuk megkülönböztetni egymástól. (d16, d20, d25, d32, d40 stb.) Anyagukat tekintve mindegyik polietilén. Összetételük alapján van lágyfalu polietilén (LPE), vagy keményfalu polietilén (KPE) cső.
Idomokkal tudjuk őket egymáshoz csatlakoztatni.
Az öntözőfejek és a fúvókák:
A szórófejek végzik a tényleges víz kijutatást. A föld alá vannak sűlyesztve és a víznyomás hatására jönnek ki a földből, majd locsolás után visszabújnak. Több tipusuk is van működési elv és felhasználástól függően.
A spray fúvókák nagy intenzitással, esőszerűen öntöznek. Szórási sugárát tekintve 0,6-5,7m-ig öntöznek, ezért kis területekre ajánjuk. A rotátoros vagy rotari fúvókák kis intenzitással több sugárban öntöznek. Szórási sugarát tekintve 1,8- 10,7m-ig öntöz, ezért kis és közepes területekre ajánljuk. Rendkívűl víztakarékos! Rotoros szórófejnek általában egy fő sugara van, a fejtől távolodva egyre nagyobb a vízcseppek nagysága. Közepes és nagy területekre ajánljuk.
A szelepakna:
A szelepdobozoknak szintén fontos szerepük van az öntözéstechnikában. A szelepdobozban van elhelyezve a szeleposztóra szerelt mágnesszelep sor, így szelepek könnyen szerelhetővé vállnak, de ami még ettől is fontosabb védelmet biztosít a mágnesszelepeknek a külső sérülésől. A zöld szinü tetőnek köszönhetően a fűben elhelyezve is, esztétikus tud maradni. A különböző méretben vannak, zónák számától függően célszerű választani.
A mágnes szelep:
A szelep nem más, mint egy „elektromos csap”. A mágnesszelepet a vezérlő automatika a vezérlő kábelen keresztül nyitja, majd öntözés után zárja. Amelyik szelep nyitva az a kör működik. A mágnesszelep az automata öntözőrendszer nélkülözhetetlen alkotóeleme. A mágnesszelep állandó nyomás alatt van. A rendszert a mágnesszeleppel tudjuk zónákra osztani. A szelepeket a szelepidomokkal tudjuk összekötni. Az összeépített szelepidomokból jön létre a szeleposztó.