5. Lépés
Zónákra osztás:
Ha kiválasztottuk az öntözési megoldásokat és elkészültünk a szórófejek kiosztásával, akkor a szórófejek víz fogyasztásának és a mért vízmennyiség alapján zónákra osztjuk a területet. Fontos! Nyomásvesztesége van a csőnek és az idomnak, ezzel is kell számolni, különösen nagy területeken.
Miért kell zónákra, körökre bontani a szórófejeket?
Ennek oka az, hogy nem tudnának egyszerre locsolni a szórófejek. Ezért meg kell őket osztani. Egy zónán belül csak és kizárólag azonos technikai megoldásokat szabad használni. Spray fejet a spray fejjel, MP rotátoros fejet az MP rotátorossal és stb kell szerelni.
Miért nem szabad különböző típusú fejeket egy zónába építeni?
Azért, mert más a spray és más a rotátoros illetve rotoros fejek percenkénti víz fogyasztása (kibocsájtása) területi eloszlásban. Külön zónát kell építeni a csepegtető csőnek is. A rotátoros és rotoros szórófejeket szerelhetjük egy körre. (Bár én személy szerint nem szoktam.)
Ne felejtsük el: hagyjunk víztartalékot, biztonságosabban fog működni a rendszerünk.
Mire figyeljünk, amikor zónákra osztjuk a szórófejeket?
Ügyeljünk a napos és kevésbé napos területek öntözésére! Ez azért fontos, mert így tudjuk jól szabályozni a fű felület vízigényét és elkerülhetjük a túlöntözést. Az árnyékos oldalon lévő szórófejeket ne tegyük azonos körre a napos oldalon lévőkkel. Javasolt az északi oldal külön kör legyen. Figyeljünk a növények vízigényére is. Ha lejtős a terület, akkor az alsó rész 20%-kal kevesebb vizet kapjon, mint a felső rész. Ha eltérő talajtípus van a területen, talajtípusonként válasszuk szét az öntözést.
Jó tudni! Általában a spray típusú fúvókákat a 3 báron, a rotátoros fúvókákat és rotroros fejeket a 3,5 báron mért vízhozamra tervezzük. Ettől csak ritkán kell eltérnünk.
A mért vízmennyiséggel és a vízfogyasztásával számolva szétosztjuk a köröket:
A fent leírtakat egy példán keresztül mutatnám be. Mint már említettem, mindig érdemes kicsivel több időt szánni a tervezésre, mert így olcsóbbá tudjuk tenni a rendszer megépítését. Ezért területenként két lehetőséggel számoltam. A legvégén összesítjük a legoptimálisabb kivitelezési megoldást.
Jó tudni! Tapasztalat: Általában a spray típusú fúvókákat a 3 báron, a rotátoros fúvókákat és a rotoros fejeket a 3,5 báron mért vízhozamra tervezzük. Ettől csak ritkán kell eltérnünk.
Emlékeztetőül:
- A zöld az utcafronti füves terület (mérete: 19x1,5m)
- A sárga a kisebb füves terület (mérete: 12x4m)
- A kék a nagyobb füves terület (mérete: 18x12m)
- A növénysor melyet a zöld körök szimbolizálnak (tujasor hossza: 55m)
1.1. A zöld az utcafronti füves terület (mérete: 19x1,5m) Hunter MP rotátor szórófejjel tervezve:
1.2. A zöld az utcafronti füves terület (mérete: 19x1,5m) Hunter Spray szórófejjel tervezve:
2.1. A sárga a kisebb füves terület (mérete: 12x4m) Hunter MP rotátor szórófejjel tervezve:
2.2. A sárga a kisebb füves terület (mérete: 12x4m) Hunter Spray szórófejjel tervezve:
3.1. A kék a nagyobb füves terület (mérete: 18x12m) Hunter MP rotátor szórófejjel tervezve:
3.2. A kék a nagyobb füves terület (mérete: 18x12m) Hunter PGP szórófejjel tervezve:
4. A növénysor melyet a zöld körök szimbolizálnak (tujasor hossza: 55m) csepegtető csővel tervezve:
A fenti példa összegzése, a legoptimálisabb megoldás kiválasztása:
A fenti számításokból kiderül, hogy a mi esetünkben melyik megoldás a legoptimálisabb. Jó, ha választásnál a következő tényezőket is vizsgáljuk, lefedettség, marad-e víztartalék. Sokan nézik melyik az olcsóbb megoldás. Ez is befolyásoló tényező lehet, de csak abban az esetben, ha ez nem megy a minőségi öntözés rovására. Nézzük területenként:
A zöld az utcafronti füves területnél Spray fúvókával öntözünk. Bőven maradt víztartalékunk, jó a lefedettség, és a Spray fej olcsóbb, mint az MP rotátor.
A sárga a kisebb füves terület nél elgondolkodtató a választás. Ha Spray fúvókával öntözünk, kevés ugyan a víztartalékunk és az átfedésünk sem 100%-os, ami előnye, hogy olcsóbb. MP rotátornál kevés a vízfogyasztás és ez szivattyús rendszernél többlet villanyfogyasztással jár. A lefedettség 100%-os, viszont a rotátoros szórófej drágább. Ennek ellenére Spray fejekkel öntözünk, amennyiben a későbbiekben csökken a vizünk, akkor CSAK a fúvókát kell kicserélni MP rotátorra.
A kék a nagyobb füves területen lévő fejeket ketté kellett osztanunk, mert két zónával lehet biztonságosan működtetni. Az MP rotátor mellett döntöttem. Tökéletes az átfedés, a későbbiekben a területen bárhova ültethető növény és fa. Ilyenkor közvetlenül a fej közelébe nem célszerű ültetni, legjobb a köztes vagy egyharmad-kétharmad elosztásban elhelyezmi a fejeket. Bőven maradt víztartalékunk. Egy hátránya van, sokkal többe kerül, mint a rotoros fejekkel.
A növénysor melyet a zöld körök szimbolizálnak öntözése 4 Liter/órás, dupla soros csepegtető csöves megoldással van tervezve. Így a leggazdaságosabb. Mindenképpen kell beépítenünk nyomáscsökkentőt.
A füves területek és a növénysor öntözése 5 zóna kialakításával végezhető el.
Következő lépés: Szeleposztó és a cső nyomvonalának bejelölése
< Tovább a 6. Lépésre: Szeleposztó és cső nyomvonalának bejelölése című fejezethez > Tovább
< Vissza a 4. Lépésre: Szórófej és fúvóka választás című fejezethez > Előző